" KALPLERDE SEVGİLER, DÜNYADA GÜZELLİKLER YOK OLMASIN "
 
" HERKES EVİNİN ÖNÜNÜ TEMİZLESE DÜNYA TERTEMİZ OLUR "
BAHÇECİLİĞE BAŞLAMA
 BİLGİ SAYFALARI
   ANA SAYFA
   BEN KİMİM
   ÇİÇEK BİLGİ
   BAHÇE BİLGİ
   AĞAÇ BİLGİ
   BALIKÇILIK BİLGİ
   ÇEŞİTLİ BİLGİLER
 FOTO SAYFALARI
   ÇİÇEKLER
   BAHÇELER
   AĞAÇLAR
   BALIKLAR
   TRAKYA BARAJLARI
   ÇEŞİTLİ
 OKULUM
   OKUL FOTO
   OKULUMA YARDIM
   TEŞEKKÜR
 EĞİTİM KÖŞESİ
   İNSANLIK
   İNSANLAR
   OYUNLAR
 ÇEVRE SORUNLARI
   DOĞA VE BİZ
   GÜZEL ÇİRKİN
 İLETİŞİM KURMA
   KONUK DEFTERİ
   SİTE ANKETİ
 
 
 

BAHÇECİLİĞE BAŞLAMA :

 Ana sayfamızda dediğimiz gibi toprak anamızdır. Bahçe toprağımız iyi değilse yapacağımız her şey boşa gider. İyi bir bahçe yaratmak iyi toprak kullanmakla olur. Bahçe toprağını hazırlamak binaya sağlam temel atmaya benzer. İyi bir bahçe toprağı oluşturmadan asla bahçe düzenlemesine başlamayın. Vereceğiniz emeklerin hepsi boşa çıkabilir. Her bitkinin toprak isteği farklıdır. karışık olarak ekilen çiçek ve bitkilerde toprak kontrolü yapmak zordur. Bunun için çiçek ve bitkileri bölmeler halinde ekip toprak özelliklerini kontrol altına alın. Bu işlem size bakım kolaylığının yanında çok güzel bitkiler yetiştirmenizi sağlayacak.

Bir gün mutlu olmak için ( sarhoş ) ol.

bir ay mutlu olmak için ( aşık ) ol.

bir sene mutlu olmak için ( evli ) ol.

ömür boyu mutlu olmak için ( bahçeyle ) ilgilen.

TOPRAK ÇEŞİTLERİ :

1.1. TAŞLI TOPRAKLAR
1.2. KUMLU TOPRAKLAR
1.3. TINLI TOPRAKLAR
1.4. KİLLİ TOPRAKLAR
1.5. KARIŞIK TOPRAKLAR
1.6. HUMUSLU TOPRAKLAR
1.7. KİREÇLİ TOPRAKLAR

1.1. TAŞLI TOPRAKLAR : İçerisinde % 70-80 taş ve az miktarda topraktan oluşur. Kolay havalanırlar. Su tutma kapasiteleri ve besin ihtiva etmeleri azdır.
1.2. KUMLU TOPRAKLAR : İçerisinde% 70-80 kum ihtiva ederler. İşlenmeleri kolaydır. Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler. Bu özellikleri topraktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur. Besince fakir ve genellikle de asit topraklarıdır.
1.3. TINLI TOPRAKLAR : Yarıdan fazlası kum ve % 35-50 arasıda kilden meydana gelirler. Tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.
1.4. KİLLİ TOPRAKLAR : Karışımının yarıdan fazlasını kil oluşturur. Su tutma kapasiteleri yüksektir. Bu nedenle geç tava gelirler. Tava gelmeden işlenmesi halinde toprak yapısı zarar görür. Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur. Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.
1.5. KARIŞIK TOPRAKLAR : İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır. Çiçek ekimi için de kullanılır.
1.6. HUMUSLU TOPRAKLAR : Siyah renkte bir topraktır.Koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler. Su tutma kapasiteleri iyidir. Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler. Doğal gübrelerle takviye edilmeye elverişli bir yapıları vardır.
1.7. KİREÇLİ TOPRAKLAR : Kil, kum, humus ve kireç ihtiva ederler. Kalın bir kaymak tabakası bağlarlar. Suyu geçirmezler. Zor işlenen bir toprak çeşididir. Bu çeşitlilik aklınızı karıştırmış olabilir. Aslında her bitkinin istediği toprak çeşidi farklı farklıdır. Bitki isteklerine göre toprak hazırlamak en idealidir. Amatör olarak bu durumu çözmemiz mümkün değildir. Bunun için en önemlisi genel kullanım topraklarını seçmektir. Bunlarda sırasıyla humuslu, tınlı ve karışık topraklardır. Benim okul bahçesinde ve evdeki bahçelerde kullandığım bir karışımım var. Amatörce bahçeyle uğraştığım için bu yöntem bahçe toprağı hazırlamada bana rahatlık sağlıyor. Karışımım aşağıdaki oranlardan oluşuyor.

1 ölçek humuslu toprak

1 ölçek tınlı toprak

1 ölçek orman toprağı

5 ölçek yanmış koyun gübresi bunların hepsini karıştırarak ekim yapılacak yerlere veya saksılara doldurun. Bu karışım genel bir karışımdır. Çiçek ve bitkilerin toprak isteklerini biliyorsanız karışımınız ona göre olmalıdır.

 

ÇEVRE İLE İLGİLİ İYİ VEYA KÖTÜ FOTOĞRAFLARINIZI BEKLİYORUM

ANA SAYFAYA DÖN

İSTEĞİNİZE GÖRE MÜZİĞİ AYARLAYIN

" SEVGİYİ, GÜZELLİĞİ, MUTLULUĞU, BAŞARIYI VE SAĞLIĞI BULMANIZ DİLEĞİMLE İYİ GÜNLER DİLERİM "